Травень – один із найбільш насичених місяців не тільки весни, а й усього садового сезону. Саме зараз, в період цвітіння та інтенсивного росту рослин, в саду потрібно виконати ударний обсяг робіт з догляду за плодовими деревами, кущами і багаторічними рослинами.
Різноманітність садових турбот у травні нерідко супроводжується раптовими змінами погоди. В окремих регіонах і в окремі роки в пік весни посуха нерідко змінюється зливами. І тому весь цикл травневих робіт потрібно проводити, орієнтуючись на стан ґрунту і прогноз погоди.
В середині-кінці весни плодові та декоративні рослини витрачають величезні ресурси на цвітіння та зав'язування плодів. До того ж збільшується тривалість світлового дня, і вже доволі інтенсивне травневе сонце призводить до того, що ґрунтова волога випаровується більше. Тому не забувайте час від часу поливати рослини і контролювати вологість садового ґрунту. Особливо потребують зволоження легкі за механічним складом супіщані ґрунти.
У разі якщо вологи достатньо, важливо своєчасно рихлити землю. Це допоможе запобігти утворенню ґрунтової кірки і вбереже землю від розтріскування. Інакше є ризик перезволоження верхніх шарів ґрунту і зниження в ній кількості кисню, а також погіршення стану коренів рослин.
Щоб запобігти ущільненню ґрунту, уповільнити випаровування вологи і зупинити розвиток бур'янів, після поливу пристовбурні круги і садові міжряддя мульчують. Подрібнені за допомогою садового шредера багаторічні гілки насипають навколо садових посадок шаром товщиною 5-8 см.
Хто не любить весну за приголомшливе цвітіння декоративних рослин? А квіти і кущі в цей період теж потребують догляду.
Однорічні квіткові рослини мають свої переваги і недоліки. Вони потрапили в наші широти з більш теплих регіонів, і тому не здатні витримати доволі холодні зими помірного клімату. Проте однорічні рослини мають найбільш тривалий період безперервного цвітіння, і тому в травні їх висівають у ґрунт або висаджують розсадою.
У попередньо підготовлений і прокультивований ґрунт квітників і клумб можна посіяти найбільш популярні культури – чорнобривці, календули, майорці, настурції, космеї, запашний горошок. Якщо хочеться прискорити початок цвітіння, в кінці місяця можна висадити готову розсаду. Зазвичай у квітники і кашпо висаджують невибагливі петунії, однорічні сальвії, майорці, лобелії, чорнобривці і гвоздики Шабо.
Навесні можна зайнятися пересадкою і розмноженням багаторічників, які складають основу більшості клумб і квітників. Наприклад, хости, які розрослися, нескладно викопати разом із грудкою землі, намагаючись мінімально пошкодити коріння, розділити на 3-4 саджанця і розсадити окремо. Під час пересадки і поділу лілійників та інших квітів важливо не пошкодити ростові бруньки, а для розмноження ніжних декоративно-листяних рослин, таких як гейхери, має сенс купити кілька сортових саджанців.
5. Висадження бульбових квітів
Крім зимуючих багаторічників і однорічних квітів в кінці травня на клумбах висаджують бульбові і бульбоцибулинні квіти, що не зимують у відкритому ґрунті. Канни, жоржини, бульбові бегонії, гладіолуси та інші аналогічні рослини садять із урахуванням рекомендованих схем розміщення, щоб вони, коли розростуться, не затіняли і не пригнічували одна одну.
В кінці весни розкривають, формують і висаджують нові кущі троянд. Звичайні кущові троянди після посадки обрізають, залишаючи на пагоні 2-3 здорові бруньки. Плетисті та штамбові троянди підв'язують до опор. Рослини поливають і підживлюють комплексними мінеральними добривами, необхідними для кращого літнього цвітіння.
В кінці місяця висаджують розсаду теплолюбних овочів – томатів, баклажанів, перцю і огірків. Найпростіше буде купити в садовому центрі або в приватному господарстві кілька комплектів цікавих сортів сіянців, готових до посадки. Так ви заощадите час, який витрачається на посів насіння і пікірування розсади, і зможете вчасно сформувати здорові грядки.
Під час вибору розсади звертайте увагу на стан рослин, стежте, щоб коріння не виступало з отворів у горщиках, на листках не було плям та інших ознак хвороб, а пагони не характеризувалися масовим цвітінням.
Якщо у вас є бажання поекспериментувати з самостійним розмноженням цінних декоративних культур, можна звернути увагу на хвойні та інші вічнозелені рослини. Навесні створюються сприятливі умови для вкорінення і живцювання.
Для розмноження готують ємність із рихлим ґрунтовим субстратом. На дно ємності попередньо укладають дренажний шар, щоб запобігти застою води, а поверх ґрунту насипають шар піску. Для вкорінення, наприклад, самшиту або тису використовують невеликі здеревілі пагони довжиною 10-20 см, які виламують біля основи «з п'ятою» багаторічної деревини.
Нижню частину пагону очищають від хвої або листя, обробляють кореневим стимулятором, висаджують у готову ємність і накривають поліетиленом. Живцям потрібне регулярне обприскування протягом 3-4 місяців і збереження вологого середовища, після чого їх пересаджують у ґрунт.
Всі органічні залишки в саду – обрізані гілки, зелені пагони, бадилля бур'янів тощо – потрібно збирати і пропускати через садовий подрібнювач. Отриманий матеріал можна використовувати не тільки для мульчування, але і для закладання компостних куп. Це дозволить одночасно позбутися садового сміття і через 2-3 роки отримати цінне органічне добриво, яке під час заорювання поліпшить склад і структуру ґрунту.
З кінця весни проводять щотижневу стрижку газону. Якщо пагони досягли висоти 7-10 см, їх обрізають на 2/3 від поточної довжини рослин, тобто видаляють не більше 1/3 їхньої довжини. Для цього уважно виставляють відповідну висоту зрізу на газонокосарці.
Скошену траву збирають і закладають у компост, перемішуючи її з фосфорно-калійними добривами або тонким шаром садового ґрунту. Це допоможе уникнути силосування трави. Якщо є можливість, раз на 2-4 тижні стрижуть газон і одразу роблять мульчування.