ЯК І КОЛИ СТРИГТИ САМШИТ

Стрижка самшиту

Як і коли стригти самшит: правила обрізання самшиту

Яскравою та красивою прикрасою ландшафту є кущі самшиту. Ця декоративна, повільно зростаюча вічнозелена рослина, яка досягає у висоту 2 м, відрізняється густою кроною та дрібним листям, що дозволяє надавати їй різні цікаві форми. Для такого чагарнику, як самшит, стрижка є важливою складовою догляду. Вона дозволяє йому зберігати задану акуратну форму та не дає вирости у звичайний безформний кущ. Про те, як та коли стригти самшит і йтиметься у нашій статті.

Коли можна стригти кущі самшиту

Аби визначитися, коли можна обрізати самшит, потрібно знати період його активного зростання. А це є час з квітня по листопад із перервою в середині літа. Виходячи з цього, оптимальними для обрізання цієї рослини є періоди:

  •     з травня до червня (у південних регіонах – з квітня), коли чагарник тільки починає активно зростати, та вже встановилося стабільне тепло. Стрижка його в цей період дозволяє контролювати зростання;
  •     з серпня по вересень, аби нові паростки, що з'являться після стрижки, встигли затвердіти до перших морозів.

    У середині літа, коли сповільнюється зростання самшиту, можна обрізати пошкоджені та сухі гілки. Обрізку, що формує, необхідно проводити лише на третій рік після посадки, щоб дати рослині вкоренитися. Виняток становлять міні-сорти для бордюрного живоплоту, які можна формувати вже в рік посадки.

    Обрізання самшиту найкраще проводити в похмуру погоду та бажано ввечері, щоб уникнути бланшування листя під сонцем та надмірного випаровування вологи.



 

Стрижка самшиту

Як правильно обрізати самшит

Для стрижки самшиту можна використовувати гілкоріз, садові ножиці або секатор, і обов'язково проводити обрізання в щільних рукавичках, оскільки листя цієї рослини містять отруйні речовини. Перед початком роботи інструмент необхідно продезінфікувати рідиною, що містить спирт, йодом або водним розчином марганцю. Слід враховувати, що весняна та осіння стрижка мають свої особливості.

Як обрізати самшит навесні

Весняну стрижку потрібно починати згори та поступово опускатися вниз. При цьому слід дотримуватись наступного порядку дій:

  1. обрізати хворі та відмерлі гілки – це допоможе запобігти поширенню хвороби;
  2. видалити молоді пагони, які виходять за межі необхідних обрисів. При цьому можна орієнтуватись на світло-зелений колір приросту;
  3. підрівняти форму куща, зрізавши кінці старих невеликих гілок, що виходять за сформований раніше контур;
  4. обрізати пагони на великих гілках таким чином, щоб вони не продовжували рости всередину куща.

Часте підстригання кущів самшиту робить пишнішою їхню крону за рахунок активного розгалуження гілочок у місці обрізання. При цьому потрібно враховувати, що чим густіше буде крона, тим менше сонячного світла вона пропускатиме. Це призведе до опадання листя на гілках, що ростуть усередину куща, та створить сприятливі умови для розвитку шкідливої мікрофлори, що може призвести до захворювання чагарнику. Щоб запобігти цьому необхідно проріджувати крону, спрямовуючи ножиці всередину куща під кутом та підрізуючи внутрішні пагони.
Після весняної обрізки кущ самшиту потрібно полити та внести під нього комплексні добрива, призначені для вічнозелених рослин, такі як флоревіт або карбамід.

Особливості осіннього підстригання

Стрижка самшиту восени може проводитися з кінця серпня до вересня та навіть ще у жовтні. У цей період року обрізку проводять, щоб активувати зростання молодих гілок вже навесні. При цьому необхідно:

  • вкорочувати молоді пагони не більше ніж на 2 см;
  • зрізати прикореневі гілочки до другої бруньки, якщо у ваші плани не входить їхнє розгалуження;
  • проводити обрізування пагонів поблизу коріння до третьої бруньки, якщо ви хочете зробити їх розгалуженими.

Догляд за самшитом після осінньої стрижки передбачає обов'язкове мульчування ґрунту навколо стовбура чагарника. При цьому не можна використовувати мульчу з листя та трави, оскільки її гниття може передатися на прикореневі гілки та листя. Проводити мульчування рекомендується торфом та ялиновим лапником.

Куля

Для формування сферичної крони необхідно виготовити шаблон із дроту у вигляді півкола, закріпленого на стрижні. Встановивши стрижень біля стовбура чагарнику або посередині уявної кулі з кількох кущів самшиту, повертайте його навколо своєї осі та робіть обрізку гілок, що виходять за межі шаблону.

Самшит Куля

Куб

Формувати куб бажано ще за посадки кущів. Для цього одна рослина висаджується в центрі, а довкола неї кілька інших за розміченим на землі квадратом. Далі потрібно зробити каркас майбутнього куба з дерев'яних рейок та поступово зрізати пагони, які не вписуються в контур.

Самшит куб

Конус чи піраміда

Намалюйте навколо чагарнику коло або багатокутник і вставте в ґрунт дерев'яні рейки або металеві прути. Зв'яжіть їх верхні кінці та в міру зростання самшиту, обрізайте гілочки, що виходять за межі майбутнього конуса або піраміди.

Конус самшит піраміда

Спіраль

Для отримання спіралі сформуйте для початку з куща самшиту конус, а потім за допомогою кольорового скотчу зробіть кілька витків спіралі, що звужується догори. Обріжте секатором гілки по краях скотчу, а потім зніміть його та отримайте красивий спіралеподібний чагарник.

спіраль самшит

При формуванні крони самшиту стрижку потрібно виконувати поступово, обрізаючи гілки рівномірно невеликими частинами, та виконувати обрізування зверху вниз та зсередини назовні.

Знаючи тепер, як і коли стригти самшит, ви легко зможете прикрасити свою присадибну ділянку красивими зеленими фігурами. Купуйте секатор, ножиці або акумуляторний гілкоріз для зручного та якісного виконання такої роботи в магазинах офіційних дилерів компанії STIHL, адреси яких ви знайдете на нашому сайті!