Зберігання дров: поради та рекомендації

Багато людей хочуть штабелювати, сушити та зберігати деревину для холодної пори року. Дізнайтеся, як це зробити.

Чоловік у захисному спорядженні перед саморобним дров’яником

Огляд Зберігання дров 

  • Залежно від сорту деревини, для висихання дров потрібно запланувати від кількох місяців до двох років 
  • Під час сушіння дров тверда деревина сохне довше, ніж м'яка деревина 
  • Найкраще зберігати дрова в добре провітрюваному дров’янику, і ні в якому разі не в підвалі або гаражі 
  • Дотримуйтеся встановленого законом граничного значення залишкової вологи 25 відсотків під час згоряння, краще приблизно 15 відсотків вологи 
  • Після висихання можна зберігати дрова на стелажі для дров в приміщенні 

Навіщо потрібно сушити дрова? 

Самостійне рубання дров заощаджує кошти. Однак, щоб мати змогу використовувати їх для обігріву, необхідно дотримуватися декількох моментів. 

Свіжі дрова містять від 40 до 50 відсотків води, тому згідно з Федеральним регламентом щодо захисту від шкідливих викидів їх не можна спалювати негайно, щоб обмежити викиди шкідливого густого диму і дрібного пилу. Крім того, волога деревина може завдати шкоди каміну. 

Для дотримання встановленого законом граничного значення вологості деревини, що не перевищує 25 відсотків, слід сушити та зберігати дрова протягом кількох місяців.   

Як довго повинні сохнути дрова? 

Щоб дуже добре висушити дрова, слід розрахувати достатній час. Навіть якщо ви зберігаєте дрова оптимальним чином, вони повинні сохнути кілька місяців – як мінімальне значення ми рекомендуємо 250 днів. Якщо ви плануєте сушити дрова приблизно два роки, це відмінно. Суху деревину можна розпізнати по тому, що вона втратила колір, тверда та під час штабелювання звучить як пустотіла. Для точнішої оцінки часу висихання можна скористатися вимірювачем вологості деревини

Правильне зберігання дров значно сприяє тому, що деревина не гниє та не пліснявіє. При сушінні твердої деревини слід бути більш терплячими, ніж у випадку з м'якою деревиною, але тверда деревина також менш чутлива до погодних умов. Не слід зберігати дрова занадто довго. Через п'ять років і більше існує ризик, що в дровах заведуться шашелі. 

Знайдіть правильний інструмент для робіт з деревиною

Зберігати дрова на відкритому повітрі чи в приміщенні?  

Більшу кількість дров найкраще зберігати захищеними на відкритому повітрі біля південної стіни будинку. Таким чином, до деревини потрапляє достатня кількість повітря, а штабель дров знаходиться на стороні, на яку не сильно впливають погодні умови – гниття та утворення плісняви майже не мають шансів. Якщо ви зберігаєте дрова, виготовлений своїми руками дров’яник ефективно захищає від дощу та вологи. 

Чоловік бере поліно з саморобної полиці для дров у вітальні, щоб покласти його у камін

Невеликі кількості дров також можна зберігати в приміщенні.

Ніколи не зберігайте дрова в підвалі або гаражі, оскільки там може накопичуватися волога та утворюватися пліснява.

Щоб не доводилося переносити поліна всередину будинку по одному, ви можете зберігати вже висохлі дрова також на саморобній полиці для дров у приміщенні. 

Якщо ви пиляєте дрова самостійно, не рекомендується зберігати їх у лісі. З одного боку, ви повинні враховувати можливість крадіжки деревини, а з іншого боку, багато лісництв вимагають скорішого вивезення дров.

Правила зберігання дров

Якщо ви бажаєте зберігати дрова в саду, дотримуйтеся різних законів залежно від федеральної землі. Зазвичай до 40 кубометрів дров на ділянку не є проблемою. Якщо ви бажаєте штабелювати дрова для захисту від поглядів, під час зберігання на межі ділянки слід дотримуватися заданих відстаней. З міркувань протипожежної безпеки під час зберігання дров законодавчо передбачено проміжки до сусідніх будівель.

Якщо ви сумніваєтеся, будь ласка, дізнайтеся у місцевих органів влади, що дозволено під час зберігання дров.

Саморобний дров’яник на садовій ділянці
Під час зберігання слід дотримуватися вказаних відстаней.

Крім того, розпорядження про виконання Федерального закону про захист від шкідливих викидів (BImSchV) передбачає, що спалювання деревини з вологістю понад 25 відсотків заборонено. Рекомендується залишкова вологість приблизно 15 відсотків. Обов'язково стежте за тим, щоб дрова зберігалися достатньо довго, навіть якщо ви не пилили їх самостійно, а купували.

Порада від компанії STIHL

Використовуючи вимірювач вологості деревини, ви швидко дізнаєтеся, чи дотримуєтесь ви законодавчого граничного значення або потрібно зберігати дрова ще довше, щоб дотриматись правил.

Правильне штабелювання дров 

Щоб правильно штабелювати дрова для зберігання, спочатку розташуйте у нижньому ряду кілька полін поперек, щоб забезпечити підвищену стійкість. 

Потім вільно укладіть поліна дрова одне на одне, щоб забезпечити достатню циркуляцію повітря між полінами для процесу сушки. У випадку дров, які ви пиляли самі, це у більшості випадків потрібно робити, оскільки через незначні нерівності полін утворюються невеликі проміжки.

Якщо ви зберігаєте дрова в саду або в іншому місці на відкритому повітрі, уникайте контакту дров із землею під час зберігання, щоб вони залишалися сухими та не пошкоджувалися.

Дрова, укладені в круглий штабель

Круглий штабель пропонує багато місця для дров.

Якщо ви зберігаєте дрова в саду, за наявності достатнього місця ви також можете укласти дрова в круглий штабель – такий спосіб зберігання має перевагу в тому, що ви можете зберігати особливо велику кількість дров. Для цього покладіть на водонепроникну підкладку круговий фундамент і складіть деревину в штабель по колу, починаючи від центру.  

Приблизно через один метр висоти штабеля заплануйте середній шар дошок, щоб ваш круглий штабель був достатньо стійким. Нарешті, не забудьте накрити дрова для зберігання. 

Декоративне зберігання дров: ідеї та рекомендації

Полиця для дров у приміщенні поруч із каміном, який горить

Полиця для дров для інтер'єру – це практична прикраса, що привертає увагу.

Зберігання дров у штабелі не лише економить місце, але й може бути стильним. Якщо ви зберігаєте дрова поблизу місця для сидіння, деревина завдяки своїй привабливій структурі та теплому аромату пропонує приємний захист від поглядів із сільським шармом.  

Крім того, завдяки деякими майстерними навичками ви можете спробувати виготовити полицю для дров для інтер’єру своїми руками – практичний, завжди привабливий елемент, що привертає увагу, для зберігання дров поруч з піччю або каміном. До того ж, на полиці можна розташувати горщики для рослин або фігурки. 

Ще більше натхнення для пиляння