Захист органів слуху під час роботи мототехнікою

Використовуючи правильні засоби захисту слуху, ви бережете свої вуха в умовах підвищеного шуму під час професійної та приватної роботи. Ми пояснимо, на що потрібно звертати увагу під час вибору та застосування.

Захист органів слуху для професійної та приватної роботи

Чому важливо використовувати засоби захисту слуху під час роботи?

З чим би ви не працювали — повітродувним пристроєм для листя, мотопилою або мотоножицями, робота з моторизованими пристроями, що працюють від двигунів, може бути пов’язаною з гучним шумом. Але наші вуха дуже чутливі, їх не слід піддавати дії надто гучних звуків. Але працюючи в саду або в лісі, не завжди можна уникнути шуму.

Щоб захистити свій слух від надто сильного й надто тривалого шумового навантаження та уникнути в майбутньому пошкодження органів слуху, слід під час робіт із високим рівнем шуму — в саду, на будівництві чи на промислових підприємствах— застосовувати засоби захисту органів слуху.

Але шум від шуму різниться. Окрім сили звуку завжди важливе значення має відстань від джерела шуму. Є різниця, чи знаходиться двигун близько до вух, як під час роботи з кущорізом або ранцевою повітродувкою, чи на віддаленні понад метр як у випадку роботи газонокосаркою. Тому, щоб вибрати правильний захист органів слуху, важливо знати, який рівень шуму досягає безпосередньо вух.

В інструкціях з експлуатації наших садових і робочих інструментів наведено два значення: рівень звукової потужності означає безпосередню гучність пристрою, а рівень акустичного тиску — це показник, який фактично досягає користувача. Обидва значення наведено в децибелах (дБ).

Захист органів слуху для приватної роботи

Які засоби захисту органів слуху існують?

Є дві основні форми таких засобів: протишумні вкладиші (беруші) та протишумні навушники. Важливо: вони забезпечують однаковий захист без суттєвої різниці в шумоізоляції. Обидві форми засобів для захисту органів слуху зараз пропонуються в різних виконаннях для різних цілей застосування. Їх можна також комбінувати з іншими засобами індивідуального захисту, як-от шоломом або козирком. 

Яку форму — вкладиші або навушники — вибрати, повністю залежить від ваших уподобань. Зазвичай вибирають такі засоби захисту слуху, які відчуваються найзручнішими.

Протишумні вкладиші

Протишумні вкладиші (беруші) часто застосовують у заводських або виробничих цехах, де їх доводиться носити досить довго. Перевага вкладишів: Багато людей вважає, що використовувати вкладиші в такому середовищі зручніше, оскільки вуха не потіють і не треба постійно знімати та знову надягати навушники.

Протишумні вкладиші зазвичай виглядають як конуси з поліуретанової піни, які легко вставляються в слуховий прохід. Завдяки глибокій посадці вони забезпечують гарні показники звукоізоляції. Оскільки вкладиші не треба носити на голові, вони є зручнішими, ніж навушники, для тих, хто носить окуляри.

Особливу форму становлять протишумні вкладиші зі шнурком або дужкою, яка їх з’єднує, а також отопластичні, як індивідуально підлаштовуються під форму слухового проходу користувача.

Протишумні навушники

Протишумні навушники виглядають як товсті накладні навушники. Зазвичай вони кріпляться на дужці або встановлюються на шолом. Принцип шумоізоляції такий самий, як і у вкладишах. Під час перерви їх можна просто відкинути вгору або зняти.

Протишумні навушники підходять для будь-яких робіт у приміщенні та назовні. Також навушники придатні для застосування в будь-яку погоду. За низьких температур така форма захисту органів слуху навіть має свої переваги — під час роботи не мерзнуть вуха.

Загалом рекомендується застосовувати протишумні навушники, якщо захисний засіб потрібно часто надягати та знімати, або для роботи в брудному середовищі. Наприклад, під час роботи в лісі, коли руки засмічені смолою, використання навушників є більш гігієнічним, ніж вкладишів.

Протишумні навушники з функцією радіозв’язку або Bluetooth®, наприклад навушники на дужці STIHL Dynamic із Bluetooth® (BT)

ЗАХИСНІ ШОЛОМИ, ЕКРАНИ ТА НАВУШНИКИ ДЛЯ ПРОФЕСІОНАЛІВ

Захисний шолом або захист обличчя та слуху необхідні для багатьох видів робіт. Щоб забезпечити надійний захист слуху від неприємного шуму, рекомендується використовувати навушники під час роботи з певними моторизованими пристроями. STIHL пропонує широкий асортимент засобів захисту слуху для роботи з моторизованим обладнанням, таким як ланцюгові пили, кущорізи чи бензорізи.

Комбінація засобів захисту органів слуху під час виконання професійних робіт у лісі

Комбінація засобів захисту органів слуху

У разі надзвичайно високого шумового навантаження ви можете також одночасно застосовувати вкладиші та навушники. Це забезпечить кращу шумоізоляцію. Але пам’ятайте, що ви рівень шумоізоляції не буде дорівнювати сумі показників обох засобів, це так не працює. Тому використовуйте тільки ті комбінації, які дозволені акредитованими європейськими випробувальними інститутами.

Для захисту вашого слуху під час виконання професійних або приватних робіт компанія STIHL пропонує широкий асортимент захисних навушників, шоломів, захисних екранів для вашої безпеки.

Починаючи з якого рівня шуму слід застосовувати засоби для захисту органів слуху?

Для професійної роботи існують конкретні нормативні документи, які визначають, починаючи з якого рівня шуму робітникам потрібні засоби для захисту органів слуху. У лісі, на будмайданчику чи в комунальному господарстві — у Німеччині граничні показники визначені в постанові із охорони праці щодо захисту від шуму та вібрації.

  • Згідно із цим документом рівень шуму нижче 80 дБ не становить проблеми.

  • Нижній поріг запуску становить 80 дБ. Якщо шум перевищує це порогове значення, слід уже застосовувати засоби захисту органів слуху.

  • Верхній поріг запуску становить 85 дБ. Якщо шум досягає цього показника, застосування засобів захисту органів слуху є обов’язковим.

Захисту органів слуху для професійної роботи в лісі

З якого моменту доцільно використовувати засоби для захисту органів слуху під час роботи у власному саду?

Захист органів слуху для приватної роботи в саді

Під час догляду за садом, заготівлі дров також може бути шумно. Багато які з бензопил, бензинових мотокіс або бензинових мотоножиць можуть створювати шум понад 100 дБ, що відповідає рівню шуму на рок-концерті. Електричні моделі створюють шум до 85, а то й 100 дБ. Це так само гучно, як на автомагістралі.

Корисно знати: найнижчий рівень шуму створюють акумуляторні пристрої. Акумуляторна повітродувка створює шум від 60 до 80 дБ, акумуляторний тример для газону й акумуляторні мотоножиці також мають приблизно подібні показники.

Захист органів слуху для приватної роботи в саді

Тому на питання, чи застосовувати вам засоби захисту органів слуху під час приватних робіт у саду або лісі, неможливо відповісти усереднено. Усе залежить від гучності конкретного інструмента. Рівень акустичного тиску, яким слід користуватися для вибору засобу захисту органів слуху, наведено в інструкціях із експлуатації всіх інструментів STIHL. Значення надані для типового використання, вони відповідають фактичній гучності біля вуха.

Порада експерта STIHL: навіть якщо для приватних робіт немає приписів, подібних до постанов із охорони праці, на них можна орієнтуватися і в приватному житті. Це означає: вже починаючи від 80 дБ для максимальної безпеки рекомендується застосовувати засіб захисту органів слуху.

Інструкція: Як вибрати правильний засіб захисту органів слуху для своєї роботи

Порада експерта STIHL: знайти відповідний засіб захисту органів слуху STIHL дуже просто. Усі моделі, що містять у назві слово «Concept», мають дужку, у варіантах із додатковою літерою «F» дужка складається. 

Як доглядати за засобами захисту органів слуху та чистити їх?

Щоб ваш засіб захисту органів слуху довше надавав надійний захист, потрібно дотримуватися правил поводження з ним:

  • Очищення

Після роботи видаляйте пил і рідини, що накопичилися, та стежте за тим, щоб засіб захисту органів слуху міг добре висохнути.

  • Догляд

У разі частого застосування захисних навушників потрібно регулярно замінювати гігієнічні набори, що складаються з ущільнювальних кілець і амбюшур із піноматеріалу. Ознаками потреби в заміні є зміни форми, тріщини, розломи або деформації дужки.

  • Зберігання

Зберігайте засоби захисту органів слуху в чистому, сухому, не надто теплому середовищі, захищеному від прямих сонячний промінів.

Підсумок щодо вибору захисту органів слуху 

  • Багато які з робочих і садових інструментів створюють високий рівень шуму, від якого потрібно захищати органи слуху.
  • Як для професійної робот, наприклад на будмайданчику або в лісі, так і для приватної роботи рекомендується застосовувати слушний засіб захисту органів слуху.
  • Як захисні вкладиші, так і захисні навушники забезпечують однаково добрий і надійний захист. Яку форму вибрати, зазвичай залежить від ваших уподобань.
  • Який показник звукоізоляції вам потрібен від вашого засобу захисту органів слуху, можна визначити за допомогою показників поглинання шуму SNR і/або протишумової ефективності HML. Ці дані наведено в інструкції з експлуатації вашого інструмента.

Надаєте перевагу особистому спілкуванню? Завітай до найближчого дилера у своєму місті