Догляд за молодняком: завдання та перспективи
Догляд за молодими насадженнями забезпечує майбутнє лісу. Дізнайтеся, як здійснюється догляд за молодняком та які інструменти використовуються для цього якнайкраще.
10.12.2024
Огляд: догляд за молодими насадженнями
- Догляд за молодняком включає в себе заходи від посадки до початку проріджування насаджень
- Відповідне обладнання включає кущорізи, пристрої для проріджування та бензопили
- Акумуляторний висоторіз STIHL HTA 86 ергономічний і простий у використанні для догляду за молодими насадженнями
- Кожні 3-5 років проводиться оцінка та маркування дерев
Догляд за молодняком дуже важливий, оскільки він може покращити та полегшити майбутні проріджування. Він забезпечує якість і стабільність деревостанів у лісі.
Молоді дерева слід омолоджувати, коли вони досягнуть висоти до 12 метрів.
Ці заходи слід повторювати кожні 3-5 років, поки дерева не досягнуть діаметру 20 см. Втручання проводяться в залежності від необхідності - осінні та зимові місяці є найкращою порою року для догляду за молодими насадженнями.
Згідно з аудитом, проведеним у 2008 році Державним управлінням лісового господарства землі Баден-Вюртемберг, на утримання молодих деревостанів можна припустити середню вартість у розмірі 930 євро за гектар.
Проріджування молодняка - це втручання в молоді деревостани на противагу проріджуванню старих деревостанів (= втручання в старі деревостани).
Основи догляду за молодняком
Догляд за молодняками включає всі заходи до початку проріджування, спрямовані на забезпечення якості, стабільності та структури насаджень, а також на природне поновлення.
Основним принципом догляду за молодняком є: «Проріджування повинно залишатися проріджуванням». Зарості в лісі - це деревостан з висотою дерев до 2 метрів і діаметром до 7 см.
Однак не всі зарості та інші деревостани залишаються недоторканими: в останні роки багато дерев було вирвано з корінням буревіями, наприклад, 15,7 мільйонів кубометрів деревини ураганом Кирило у 2007 р. Спека та посуха також загрожують деревостанам. Ці екстремальні погодні явища призвели до величезних збитків для лісової галузі. Хороша новина: завдяки лісовідновленню деревостани відновлюються після минулих катастроф.
При догляді за молодими насадженнями потрібне відповідне обладнання.
Доглядаючи за молодими насадженнями, можна контролювати склад деревних порід в заростях і адаптувати їх до кліматичних умов. Постійний ліс майбутнього - це змішаний ліс з урахуванням кліматичних змін.
Як правило, не втручаються в загущення хвойних порід, наприклад, у молодих ялинниках. Метою є створення структурованого і стабільного лісонасадження, багатого на різні види деревних порід. У твердолистяних деревостанах метою є досягнення закритих, змішаних рубок з можливістю проведення наступної фази вибіркових рубок.
Ергономічна та безпена робота в лісі
Відповідний інструмент для догляду за молодими насадженнями
Для професійного догляду за молодими насадженнями важливо мати відповідні мотоінструменти. Наприклад, підійдуть високопродуктивні кущорізи з металевими дисками для спилювання або бензопили.
Переваги та недоліки окремих інструментів
Далі ми порівняємо деякі характеристики, а також основні переваги та недоліки окремих інструментів:
Кущоріз | Пристрій для проріджування | Бензопила | |
Діаметр стовбура | 0–10 см | 3–20 см | 3–>20 см |
Застосування | Ранній етап догляду за молодняком: регулювання, регулювання змішаного росту молодняка, зменшення кількості стовбурів | У дуже густих насадженнях для регулювання молодняків, змішаного регулювання росту та проріджування | У дуже густих насадженнях для регулювання молодняків, змішаного регулювання росту та проріджування |
Переваги | Ергономіка, ефективність | Мобільність, гнучке використання на кожному етапі, високий рівень безпеки праці, швидке навчання | Мобільність, гнучкість використання на кожному етапі, вага |
Недоліки | Невеликий простір для маневрування, важко використовувати на пізніших етапах догляду за лісом | Бензопила дає більше рухливості, багато роботи для суглобів | Ергономічні недоліки, охорона праці та техніка безпеки |
Переваги акумулятора
Коли справа доходить до догляду за молодими насадженнями в лісі, інструменти STIHL можуть використовувати багато загальних переваг акумулятора : вони майже не створюють шуму на пішохідних стежках та в екскурсійних зонах і підходять для роботи без шкідливих викидів. Як наслідок, вони мають низький викидCO2 та приносять користь здоров'ю працівників.
Крім того, сучасні акумуляторні інструменти настільки потужні, що легко йдуть в ногу з бензиновими інструментами.
В поєднанні з ранцевою системою носіння висоторіз забезпечує тривалу роботу без болю завдяки оптимальному розподілу ваги. Таким чином, висоторіз може зробити догляд за молодими насадженнями простіше і ефективніше.
Відео: догляд за молодняком на практиці
Догляд за молодими насадженнями є основним напрямком роботи Лісового освітнього центру (FBZ) в Арнсберзі. До основних завдань там належать:
- збільшення обсягу простору після екстремальних погодних явищ
- заохочення слабших порід дерев
- видалення обложених дерев
Детальніше про догляд за молодими насадженнями в Арнсберзі ви також можете дізнатися з нашого відео.
Продукти з відео
Оцінка запасів
На відміну від інспекцій дерев, які проводяться кожні два роки на транспортних шляхах, аналіз запасів рідше потрібен для управління молодими деревостанами. Оцінка проводиться кожні 3-5 років, що рекомендується для осінніх і зимових місяців. В ході цього потреба в втручанні оцінюється в 100-150 балів на гектар на прогулянкових ділянках.
Для того, щоб зобразити місцеві умови, через кожні 8-10 метрів зеленою стрічкою позначають так званий «варіант». Обраний варіант ілюструє мету догляду або характеристики майбутніх кандидатів за оціночною областю приблизно з однієї.
Інформацію про місцеву придатність окремих видів дерев можна знайти на карті розташування та Баварській системі інформації про місцезнаходження (BaSIS), яка описує ризики вирощування найважливіших порід дерев. Додаток STIHL Holzliste також може допомогти вам зафіксувати породи дерев.
Коли діяти?
Обережне втручання на користь обраного варіанту необхідне лише тоді, коли на нього чиниться тиск.
Необхідно видалити або зрізати грубу форму («надпагони») на площі близько одного акра, якщо ці надпагони, ймовірно, будуть тиснути на деякі з обраних вами варіантів в осяжному майбутньому, або якщо їх можна буде видалити лише пізніше і з великими зусиллями. Це також зберігає вторинні та піонерні види дерев, що є важливим для збереження природи.
Пов'язаною темою є супутня рослинність. Вона забезпечує ефективний захист від вітру, зневоднення та снігу. Однак супутню рослинність у вигляді швидкорослих рослин слід видаляти, оскільки вона часто позбавляє молоді дерева води, світла та поживних речовин.
Бузина є однією з найважливіших рослин-компаньйонів
До критичних рослин належать:
- Папороть орел (Pteridium aquilinum)
- Ожина (Rubus sect. Рубус)
- Імпатіенс залозистий (Impatiens glandulifera)
- Бузина (Sambucus)
Майбутнє догляду за молодняком
Зважаючи на виклики, пов'язані зі зміною клімату, професійний догляд за молодими деревами і надалі відіграватиме важливу роль у майбутньому. Ризик повних втрат через всихання дерев зростає, але послідовний, безперервний догляд за молодими деревами знижує ризик втрат.
Окремі дерева, які рано омолоджуються, є більш витривалими в екстремальних погодних умовах. Крім того, поглинання CO2 може бути збільшене за рахунок вирощування лісу. Пакет «Fit for 55» в рамках Зеленого курсу ЄС передбачає висадку 3 мільярдів дерев до 2030 року.
Це призводить до величезної потреби у догляді за молодняками та рубках догляду для збереження біорізноманіття лісу. Сучасні потужні акумуляторні інструменти STIHL також будуть затребувані для виконання цих завдань. Тому, мабуть, як ніколи важливо передавати та постійно розвивати технічні знання.